Deffad, Rippad ... Rappad
Start / För hälso- och sjukvård

För hälso- och sjukvård

Projekt vård- och behandlingsprogram

2010 sattes en grupp samman av experter och forskare med gedigen kunskap och erfarenhet inom området missbruk av anabola androgena steroider. En sammanställning av dagens behandlingskunskap har gjorts och kommer att tryckas i en skrift för hälso- och sjukvårdspersonal. Vård- och behandlingsprogrammet innehåller fakta, diagnostik, klassifikation, behandling och var expertis kan erhållas.

 

Projekt Utbildningsturné

Dopingjouren har utarbetat en genomförandeplan för ett projekt som har som syfte att öka kunskap om hormonläkemedelsmissbruk inom hälso- och sjukvården. Målet är att under 2012 genomföra ett pilotprojekt för primärvården under där kännetecken på missbruk, biverkningar och dagens behandlingsmöjligheter kommer att uppmärksammas.

Provtagningsanvisningar

Dessa anvisningar är endast för hälso- och sjukvårdspersonal där urinprov ordinerats av läkare.
Rådgivning via telefon och mail

Rapportera biverkning

Genom att beskriva biverkningar hjälper du oss att förstå problematiken kring hormondopning bättre.
Beskriv egna biverkningar »  Beskriv någon annans biverkningar »

Frågor och svar

  • DMAA

    Hej!

    Den 1 januari 2012 får ju DMAA (geranium) i ren form inte längre säljas. Det jag undrar då är om man fortfarande får använda det man har kvar hemma? Om man skulle bli testad på gymmet, skulle det då räknas som doping eller vad är egentligen skillnaden efter 1 januari? Jag tränar bara som hobby, tävlar inte.

Vi finns på