Start / Frågor och svar / 2011 / 9 / Behöver jag vara oro...

Behöver jag vara orolig?

Fråga

Hej.

Jag har en vän, tvåbarnspappa och delägare i ett företag det går bra för.
Han har börjat injecera anabola, och har vuxit mycket sedan han började. Hans humör är ganska aggressivt och han ljuger om mycket... Är anabola sinnesförändrande?
Är det inte bara till för att öka vikt och muskelmassa?
Hans aggressivitet oroar mig, är det något jag behöver vara orolig för?
Hela familjen är ovänner pga hans humör nu och jag oroar mig för hans barn. Behöver jag vara orolig? Tacksam för svar.


Svar

Hej,

Vad bra att du hör av dig till oss. Din oro är helt befogad. Det är ofta som anhöriga rapporterar beteendeförändringar när någon i deras närhet börjar ta AAS (anabola, androgena steroider). Aggressivitet, depression och ångest förekommer. AAS syftar till att öka muskelmassan och att bli "större", vilket din vän har blivit. Tyvärr riskerar han också en mängd farliga och obehagliga biverkningar. Läs gärna mer om dessa på vår hemsida! Varför din vän injecerar? Tabletter förekommer ofta, men att börja  injecera i tidigt stadium förekommer, ofta i hopp om att man på detta sätt skonar levern mer än vid ett tablettintag. Det bästa vore om du kunde ringa oss på 020-546 987 så vi får prata med dig. Du kan vara anonym! Finns det andra familjemedlemmar som behöver prata är de också välkomna att höra av sig till oss.

MVH, Dopingjouren

Rådgivning via telefon och mail

Rapportera biverkning

Genom att beskriva biverkningar hjälper du oss att förstå problematiken kring hormondopning bättre.
Beskriv egna biverkningar »  Beskriv någon annans biverkningar »

Frågor och svar

  • Resultat

    Hej!

    Jag undrar hur långt tid det tar innan man märker resultat av AAS, om clomid och HCG skall användas under en kur eller efter en kur?

Vi finns på